Agar ular litsenziyalangan, hozirgi uchuvchi bo'lsangiz, men sizni men bilan olib kelishi mumkinmi?

Men uchib ketganimdan beri 90 kundan beri davom etmoqda, biroq bi-bi-si bilan parvozlarni qayta ko'rib chiqishim juda tez orada yuzaga keladi va men uni tayyorlashga tayyorman.

Bu bilan bog'liq qoidalar juda noaniq ko'rinadi, lekin mening atrofimga uchib ketishim, mening qo'nishim kerakmi, PIC vaqtini yozishim va menga o'xshash samolyotdagi boshqa litsenziyaga ega uchuvchi uchuvchi kabi qonunlarim bor?

12
Agar siz pilot bo'lsangiz, boshqa pilot yo'lovchidir, shuning uchun yo'q.
qo'shib qo'ydi muallif GdD, manba
Siz ularni o'zingiz bilan olib kelolmaysiz, lekin ular siz bilan birga olib kelishlari mumkin. Va keyin ular PIC kabi harakat qilsalar, sizni boshqarish vositalarini boshqarishingiz mumkin.
qo'shib qo'ydi muallif J Walters, manba

2 javoblar

Buyruq bo'yicha huquqiy uchuvchi bo'lmasangiz, siz xohlagan narsani qilishingiz mumkin. Boshqacha qilib aytganda, boshqa uchuvchi bu parvozda huquqiy pilot sifatida ishtirok etishga tayyor bo'lishi kerak.

61.57(a) General experience.

(1) Except as provided in paragraph (e) of this section, no person may act as a pilot in command of an aircraft carrying passengers or of an aircraft certificated for more than one pilot flight crewmember unless that person has made at least three takeoffs and three landings within the preceding 90 days, and—

(i) The person acted as the sole manipulator of the flight controls;

Ushbu qoida, buyruqdagi huquqiy pilotdan aniq talab qilinadi. Hozirgi yo'lovchingiz harakatga tayyor bo'lsa va o'zingizning uchib ketishingiz uchun mas'uliyatni o'z zimmasiga olgan bo'lsa, unda u qonuniy uchuvchi sifatida xizmat qiladi.

Afsuski, boshqa uchuvchi barcha mas'uliyatni o'z zimmasiga oladi va ular birorta uchuvchi amaliyotlar uchun sertifikatlangan samolyotda mavjud bo'lgan vaqtida hech qanday PIC vaqtini qayd eta olmagani kabi hech qanday kreditni olmaydi.


Agar boshqa uchuvchi CFI bo'lsa va u mashg'ulot parvozi bo'lsa, u holda yo'lovchilar yo'qligi sababli, hech kim yo'lovchi samolyotini qo'ndirmaydi. Kortokrax talqini .

12
qo'shib qo'ydi
Bu haqiqat ekaniga amin emasman. FSDO talqinini olishning imkoni bo'lishi mumkin, lekin bu PICni aktyorlik/kirishga oid tushundim.
qo'shib qo'ydi muallif huseyint, manba
@egid Eslatib o'tmoqchimanki, FAA uchun, PIC sifatida ishlash va PICni yozish butunlay boshqa narsadir.
qo'shib qo'ydi muallif Michiel de Mare, manba
@egid nima bilan rozi bo'lasiz? Bu aslida juda aniq.
qo'shib qo'ydi muallif Rory M, manba

Menimcha, bu noaniq. Sizning talablaringizdagi kicker "log PIC time" qismi ...

CFR 61.57

(a) Umumiy tajriba.

     

(1) Ushbu qismning (e) -qismida nazarda tutilgan hollar bundan mustasno, hech bir shaxs yo'lovchilarni tashuvchi samolyot buyrug'ida uchuvchi sifatida yoki bir nechta uchuvchi qatnov uchun sertifikatlangan samolyot sifatida ishtirok etishi mumkin emas. ekipaj a'zolari, agar u avvalgi 90 kun ichida kamida uchta samolyot va uchta samolyotni qo'zg'atmagan bo'lsa, - va -

     

(i) Parvoz boshqaruvining yagona manipulyatori sifatida ishlagan shaxs ;

Va bu qism:

(2) Ushbu bo'limning (a) (1) bandiga muvofiq talablarni bajarish uchun shaxs kunduzi VFR yoki kunduz IFR kunidagi samolyot qo'mondonligida uchuvchi sifatida ishtirok etishi mumkin, yoki parvozlar uchun zarur bo'lgan narsalardan tashqari mol-mulk samolyotda

Shunday qilib men yo'lovchilar sifatida izohlamayman. Agar boshqa uchuvchi CFI bo'lsa va ko'rsatma berilsa, bu hisoblaydi, lekin agar ular faqat safardan chiqmoqchi bo'lsa, uni "qonuniy" deb bo'lmaydi. Yo'lga tushish va tushirishlar PIC yoki yo'riqnomada emas, yakkahonda amalga oshirilishi kerak.

Boshqa shaxs pilot bo'lishi mumkin, ammo ular pilot vazifalarni bajarmasalar, ular yo'lovchi uchuvchisiz yo'lovchilar kabi yo'lovchi hisoblanadi. Aytgancha, PIC chapga o'tirishga hojat yo'q, valyutangizni to'ldirganingizdan so'ng, siz uchuvchi do'stingiz Pic mas'uliyatini qabul qilgan ekan, siz chap tomonni egallashingiz mumkin.

2
qo'shib qo'ydi
@Ben - yangi savol berishga loyiq
qo'shib qo'ydi muallif ShoeLace, manba
Sizning o'ng qo'l ostidan uchib o'tishingiz uchun qanday qilib sertifikatlashingiz kerak? Agar men to'g'ri deb hisoblasam, o'rtacha pilot o'ngdan PIC kabi harakat qilolmaydi (agar PIC bu narsaga uchib ketishi shart bo'lmasa, bir noyob bo'shliq bo'lmasa).
qo'shib qo'ydi muallif rockit1, manba
O'ng qo'ltiqdan uchib o'tish yaxshi. Lekin ba'zi eski bonanzalar "qo'zg'olonni" qo'zg'atadigan bo'yinturuqqa ega, men o'ngdagi o'tirgandan PICni harakat qilmayman
qo'shib qo'ydi muallif rbp, manba
Men bu sharhga rozi bo'lganimga amin emasman. Sizning ta'kidlashingizdan kelib chiqadigan xulosa quyidagicha: (1) oqim olishga intiladigan shaxs nazoratlarning yagona manipulyatori bo'lishi kerak va (2) boshqa uchuvchi (mavjud bo'lgan) PIC sifatida faoliyat yuritishi kerak.
qo'shib qo'ydi muallif blord-castillo, manba
To'g'ri, @kevin. PIC boshqaruv elementlarini boshqarishi shart emas. Qarang: aopa.org/Pilot-Resources/Learn-to-Fly/…
qo'shib qo'ydi muallif c69, manba
@Ben Yo'q, siz o'ng koltukga uchadigan maxsus treningga muhtoj emassiz. Tekshiruvlarni xavfsiz boshqarishingiz mumkin bo'lgan joylarda siz xohlagan joyda o'tirishingiz mumkin.
qo'shib qo'ydi muallif c69, manba